VERİMLİ – ETKİLİ DERS ÇALIŞMA ÜZERİNE

Verimli ders çalışmanın ilk kuralı öğrenmeyi öğrenmektir.Ders çalışırken de, kendinizi tanımalısınız. Yani tek başınıza mı yoksa grupla mı verimli çalışma yapıyorsunuz? Sınıfta ders dinlemek size yetiyor mu?Bu soruların cevabı için doğru ya da yanlış yoktur. Bu sorular öğrenme alışkanlıklarınız hakkında bilgi verir.

Derse ilginiz çok önemlidir, her derse aynı ilgiyi duymanız beklenemez. Ama bilgiyi öğrenme şekliniz başarınızı ve sergileyeceğiniz performansı fazlasıyla etkiler. Yani çok çalışmak değil verimli çalışmaktır esas olan. Bizler öğrenmeyi ikiye ayırırız: derin ve yüzeysel.

  1. Derin öğrenmede genel kavramlar ve bütünsel bir resim elde edilir. Bunlar bilgiyi, kodlama yolu ile dağarcığınıza  kalıcı olarak yükler.
  2. Yüzeysel öğrenmede, gerekli ve gereksiz bilgi birbirine karışmıştır. Ezber öne çıkmıştır. Bu demektir ki unutulmak üzere yola çıkılmış bir çalışmadır.

 

Öğrenmenin önüne geçen bir diğer durum ise “başarısız olma korkusu”dur. Bu durumun tam tersi ise “mükemmeliyetçilik”tir. İkisinin de aşırı dozu bizi sadece depresyona sürükler. Bu bize profesyonel destek ile çözüm getirebilecek bir tablo çıkarır. O hâlde önce kendine inan ve yapılacak işleri erteleme, sırala. Basitten zora doğru ilerlemek yavaş gibi görünse de en doğru çalışma biçimidir. Yanınızdaki arkadaşınızın yarışa sizden önde başlaması onu yakalayamayacağınız anlamına gelmez. Tavşan ile kaplumbağa hikâyesini hatırlayınız.

 

                                                                                                                                                   Sibel Aydın