Sınava Kadar Olan Süreçle ile İlgili Sorular

Sınava Kadar Olan Süreçle ile İlgili Sorular

Dikey Geçiş Sınavı Nedir?

Ön lisans mezunlarının katılabildiği 4 senelik lisans öğrenimine geçiş yapmak için her sene ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavdır.

Dikey Geçis Sınavındaki soruların içeriği ve dağılımı nedir?

Dgs`de sayısal ve sözel sorular genelde mantığa yöneliktir YKS deki AYT kısmına benzerlik göstermez logaritma ve trigonometri gibi zor konular bulunmaz.Ancak son yıllarda Fonksiyon konusu eklenmiş bulunmaktadır.

Puan hesaplaması nasıldır, kaç net ile istediğim bölüme girebilirim?

Katsayılar her sene sınava giren kişi sayısına göre değiştiğinden her sene puan hesaplanması farklı olur, sitemizde her yıl puan hesaplama robotu güncellenmektedir.

Öncelikle istediğiniz bölüme kaç net ile girebileceğiniz ÖBP`nız ile orantılıdır (bkz. ÖBP nedir?) o yüzden biz size su kadar net yaparsanız su bölüme girersiniz dememiz yanlış olacaktır. Zaten hedefinizin de 60`da 60 olması gerekmektedir bu yarışta bir soru bir soru bile önemlidir o yüzden yapacağınız netler belli olsa bile sadece o netleri yapmak için çalışmanıza imkan yoktur çünkü yukarıda da gördüğünüz gibi soru dağılımı her sene değişebilir.

Sınava başvurular ne zaman? Başvuru formlarını nereden alabilirim?

Mayıs ayı içinde başvurular gerçekleşmektedir. Başvurular Meslek Yüksekokulları Müdürlükleri, ÖSYM İl Sınav Yöneticiliklerinden yapılmaktadır.

Sınav ne zaman,nerelerde yapılır?

Sınav genelde Haziran ayının son haftası ya da Temmuz ayının ikinci haftası Pazar günü Üniversite Rektörlüklerinin bulunduğu kentlerde ve  KKTC de sadece Lefkoşa`da yapılır.

Sınava kaç kez girme hakkım vardır, mezun olduktan sonra kaç sene sınava girebilirim?

Sınava giriş sayısında herhangi bir sınır yoktur. ( Not: 2007 dgs dahil ve önceki sınavlarda adaylar en fazla 3 defa sınava girebiliyordu. Bu sınır kaldırıldı. )

Sınava ikinci kez girmeyi düşünüyorum bir önceki yıl kazanmıştım başvurabilir miyim,başvurabiliyorsam herhangi bir puan kesintisi olur mu?

2011 yılına kadar herhangi bir puan kesintisi yapılmazken, 2011 yılı ve sonra ki yıllarda Dikey Geçiş Sınavı ile herhangi bir lisans programına yerleştirilen adaylar  yerleştirildikleri programlara kayıt yaptırmamış dahi olsalar, 1 yıl sonraki sınava giren adayların puanlarında kesinti yapılacaktır.Yaklaşık 9 puanlık bir kesinti olmaktadır.

Sınava girmekten vazgeçtim başvuru sırasında bankaya yatırdığım parayı geri alabilir miyim?

DGS Kılavuzunda belirtildiği gibi ücret iadesi yapılamamaktadır.

Sınava giriş belgemi kaybettim veya belgem elime ulaşmadı ne yapmalıyım?

Yeni belge çıkartmak isteyen adaylar, kılavuzda yapılan açıklamalara uygun olarak bir dilekçe hazırlayıp bu dilekçeye Kılavuzda belirtilen ücreti ödediklerini gösteren dekontu da ekleyerek ÖSYM bürolarına ve genel merkezlerine başvurabilirler. Sınava giriş belgeniz olmadan kesinlikle giremezsiniz.

ÖN LİSANS MEZUNİYET ALANLARINA GÖRE DİKEY GEÇİŞ YAPILABİLECEK LİSANS PROGRAMLARI ' na ulaşmak için BURAYA tıklayın.

MERKEZİ YERLEŞTİRME İLE DİKEY GEÇİŞ YAPILACAK YÜKSEKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARI ' na ulaşmak için BURAYA  tıklayın.

YÜKSEKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARININ KOŞUL VE AÇIKLAMALARI ' na ulaşmak için BURAYA  tıklayın.

ÖSYM BAŞVURU MERKEZLERİ ' ne ulaşmak için BURAYA  tıklayın.